wtorek, 9 września 2014

Trądzik - kilka słów o przyczynach i sposobach leczenia

 Po upalnym lecie osoby borykające się z problemem trądziku skarżą się na nasilenie objawów. Nieco wysuszona skóra promieniami słonecznymi wraca do swojego wcześniejszego stanu. Gruczoły łojowe wytwarzają sebum z nadmiarem i uciążliwy problem powraca. 
     
 Trądzik jest schorzeniem, które dotyka niemalże 80 % populacji ludzkiej . Do tej pory kojarzył się tylko z okresem dojrzewania. Niestety dziś jest on bardzo częsty u osób dorosłych a nawet noworodków.

A jakie są przyczyny powstania?


  • Nieprawidłowa fizjologia gruczołów łojowych występujących na twarzy i tułowiu (wydzielanie sebum)

  • Nieudolne złuszczanie się komórek ujść mieszków włosowatych. W konsekwencji komórki te ulegają nadmiernemu namnożeniu czyli tzw. hiperkeratozie. Przewód wydzielniczy zmniejsza się i powstaje czop, który uniemożliwia wydostanie się łoju na zewnątrz. 

  • Zbyt duże wydzielanie się łoju poprzez działanie androgenów.

  • Szybki rozwój bakterii mieszczących się koło mieszków włosowych. W konsekwencji tego tworzą się stany zapalne. 
 Leczenie powinno być ściśle dopasowane do rodzaju trądziku oraz jego stopnie zaawansowania. Zaskórniki :

Preparaty zawierające kwas retinowy stosowany miejscowo dobrze korygują nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych oraz hamują proces złuszczania się komórek nabłonka.

Osoby źle tolerujące retinoidy mogą sięgnąć po preparaty z kwasem salicylowym o stężeniu od 0,5 do 5 % oraz siarki.

Wykwity zapalne:

Tu można się wspomóc lekami przeciwbakteryjnymi stosowanymi miejscowo, z wyjątkiem antybiotyków. 
Antybiotyki stosowane miejscowo ( gdy trądzik jest umiejscowiony na twarzy) lub ogólnie ( gdy trądzik jest zlokalizowany poza skórą twarzy). Dodatkową alternatywą jest leczenie hormonalne. To metoda odpowiednia dla osób odpornych na standardowe metody leczenia oraz przy dużym zaostrzeniu wykwitów.Mam nadzieję, że udało mi się w telegraficznym skrócie przytoczyć podstawowe informacje o tej przypadłości :)