wtorek, 26 sierpnia 2014

Kilka słów o najczęstszej chorobie pod włosami..

  Wbrew temu co każdemu się wydaje, skóra głowy jest szczególnie narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników. To właśnie one przyczyniają się lub wywołują wiele schorzeń. 
Genezy chorób skóry głowy należy się dopatrywać na różnych podłożach. Najczęstszą jest nadczynność i niedoczynność gruczołów łojowych, czynniki zakaźne tj. wirusy, bakteria, grzyby, pasożyty oraz zaburzenia pewnych narządów. 

Jeden z najczęstszych przypadłości czyli łupież...

Samo łuszczenie się skóry głowy w niewielkim stopniu nie jest niczym niepokojącym. Natomiast w momencie kiedy dochodzi do nadmiernego złuszczania wierzchniej warstwy naskórka skóry głowy powinno każdemu dać do myślenia. Taki stan rzeczy może być konsekwencją kilku czynników, a mianowicie :

  • tendencja skóry do podrażnień
Tego rodzaju działania wynikają ze złej pielęgnacji, a dokładnie źle dobranych kosmetyków oraz twardej wody, która za bardzo wysusza skórę głowy. Do tej grupy zaliczamy również związki chemiczne zawarte chociażby w farbach do włosów. 

  • nadmiernie wydzielanie sebum będące naturalną warstwę ochronną
Wydzielanie łoju nie jest niczym nadzwyczajnym. To właśnie dzięki niemu jest tworzona fizjologiczna bariera ochronna.  Jednakże jego nadmiar przyczynia się do odkładania "tłuszczu" na skórze i łodygach włosa co w konsekwencji może doprowadzić do wielu konsekwencji (defekty estetyczne, szybkie przetłuszczanie się włosów, łojotokowe łysienie, łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież tłusty.

  • namnażanie się grzybów drożdżakowatych
Nadmiernie wydzielany łój oraz pokryta włosami skóra stwarza idealne warunki do owocnego rozwoju grzybów. Toksyczne metabolity podrażniają skórę głowy, przyspieszają łuszczenie się i wywołują swędzenie. Ażeby nie przyczynić się do zaaplikowania sobie takiego "grzybka" nie należy używać szczotek itp. nie należących do nas.Występują 3 rodzaje łupieżu:

  • Łupież suchy
  • Łupież tłusty
  • Łupież pstry

Dopiero odpowiednie działania przynoszą dopiero efekty. 

Warto sięgnąć po radę lekarza lub co najmniej farmaceuty.