środa, 19 października 2011

Dermokosmetyki

W ostatnich latach bardzo popularne stały się dermokosmetyki czyli kosmetyki naturalne, które możemy kupić w aptece.
Dermokonsultanci czyli osoby sprzedające kosmetyki, są to osoby które mają wiedzę medyczną to ludzie którzy są szkoleni przez specjalistyczne firmy kosmetyczne .Wiedza i doświadczenie dermokonsultantów pozwala indywidualnie dobrać preparat do potrzeb klienta oraz wspomagać kurację dermatologiczną.

Dermokosmetyki kupują osoby, które cierpią na dolegliwości skórne np. trądzik różowaty, trądzik pospolity, łuszczyce, atopię mają problemy z pękającymi naczynkami ,likwidują przyczynę. Bo działają u źródła problemu.

Producenci kosmetyków mają obowiązek sprawdzić czy krem nie szkodzi, czy nie podrażnia. Podczas szeregu skomplikowanych badań ,każdy ze składnik jest sprawdzany pod względem aktywności medycznej i działalności na organizm człowieka. Są to testy in vitro (na hodowlach keratynocytów) i in vivo (u osób ze skórą wrażliwą i skłonnościami do alergii).Struktura danego produktu jest dokładnie
określona do danego typu cery lub dla danego typu dolegliwości. Czuwa nad tym wszystkim szereg wykwalifikowanych ludzi. Chemik, dermatolog, kosmetolog. Każda z tych osób ma określone założenia do danego dermokosmetyku. Ich wspólnym celem jest stworzenie produktu, który będzie miała właściwości pielęgnacyjne, kosmetyczne ale przede wszystkim lecznicze. Taki test trwa ok. 3-4 tygodni. Firmy produkujące dermokosmetyki robią badania kliniczne trwają minimum 3 miesiące. Sprawdzają toksyczność preparatów, ale przede wszystkim ich skuteczność. Produkcja odbywa się sterylnie czystych laboratoriach, zaś badania przeprowadzane są na powierzchni skóry, ale również oceniany jest wpływ kosmetyku od strony wewnętrznej skóry. Takie badania potrafią trwać nawet kilka miesięcy.


Ponieważ tylko w przypadku kosmetyków aptecznych mamy pewność, że użyto dobrych składników w dobrym stężeniu. Produkty tworzone są na bazie wody, wody termalnej, która bogata jest w cenne pierwiastki takie jak żelazo, mangan, cynk, selen, srebro tzw. oligoelementy. Produktami bazowymi są również lipidy i oleje pochodzenia roślinnego, które wspomagają leczenie problemów skórnych. W połączeniu z cennymi składnikami produktów tworzą swoisty kompleks posiadający witaminy, lipidy, substancje roślinne, kwas salicylowy, składniki rozjaśniające skórę, a także środki złuszczające.
Dużym atutem dermokosmetyków jest śladowa ilość preparatów konserwujących. Skuteczne substancje kosmetyczne zazwyczaj są drogie, więc kosmetyk nie będzie tani. Ale w luksusowej drogerii płacimy przede wszystkim za piękne opakowanie, zapach, kolor, a w aptece przede wszystkim za składniki kremu.
Wiele osób korzysta z tańszych zamienników, nie zwracając uwagi na skład produkcję kosmetyku, który wytwarzany jest w warunkach domowych, gdzie nie ma sterylnych warunków wytwarzania. Nie ma osoby, która kontroluję skład i działanie kosmetyku. Dlatego często dochodzi do powstania alergii, podrażnienia.