środa, 20 kwietnia 2011

Samoopalacze

Solaria, intensywne opalanie na słońcu wpływają negatywnie na naszą skórę, powodując podrażnienie, poparzenia oraz szybsze starzenie się cery. Jednak zbrązowiona skóra dodaje uroku, sprawia, że czujemy się lepiej, pewniej, bardziej atrakcyjnie. Dzięki samoopalaczom, chusteczkom brązującym oraz kremom z kolorem można jednocześnie pięknie zbrązowić skórę bez niekorzystnych skutków opalania.
Kosmetyki samoopalające i brązujące dzielą się na te skierowane do pielęgnacji twarzy oraz do pielęgnacji ciała. Pamiętajmy zasadę – kosmetyk do twarzy możemy stosować na twarz i ciało, kosmetyku do ciała nie można używać na twarz. Zasada ta jest o tyle ważna, że kosmetyki do twarzy są bardziej delikatne, mniej inwazyjne, natomiast te do ciała mają trochę inne składniki które mogą podrażnić delikatniejszą od reszty ciała skórę, a gdy dostana się do oczu może wystąpić ryzyko pieczenia, łzawienia a nawet zapalenia.
Istnieją również kosmetyki brązujące przeznaczone jednocześnie do pielęgnacji twarzy jak i ciała. Tego typu preparaty zostały przetestowane przez producentów pod kontem bezpieczeństwa, ryzyka wystąpienia podrażnień.
          
Samoopalacze to połączenie kosmetyku nawilżającego z substancjami brazującymi. Podstawowym składnikiem samoopalaczy jest dihydroksyaceton (DHA). Działa on w obrębie naskórka wiążąc się z występującymi tam proteinami, tworząc związki barwne. Efekt ciemniejszej skóry pojawia się po około 1h, osiągając maksimum po ok. 4 h. Oczywiście naskórek ulega ciągłym procesom złuszczania, dlatego trwałość takiej opalenizny, podobnie jak w przypadku tej uzyskanej dzięki promieniom UV, zależy głównie od szybkości odnowy naskórka. Dihydroksyaceton jest bezpieczny dla skóry, nie powoduje podrażnień ani uczuleń, lecz ma właściwości wysuszające. Dlatego dobierając kosmetyk o właściwościach brązujących warto zwrócić uwagę czy w składzie posiada również nawilżające substancje takie jak mocznik (Urea), kwas hialuronowy, lipidy.
Kosmetyki apteczne o właściwościach nawilżających i brązujących: Vichy CAPITAL SOLEIL Brązujące mleczko nawilżające do twarzy i ciała, Avene samoopalający krem brązujący, La Roche Posay Anthelios samoopalacz w formie kremowego żelu.

Jak stosować samoopalacz czy nie powodował plam:

1. zrób peeling i zabezpiecz paznokcie wazeliną. Dodatkowo nad górną wargą nanieś krem nawilżający – unikniesz ciemnego „wąsika”.
2. Po roztarciu niewielkiej ilości kremu w dłoniach nanieś go na twarz, zaczynając od środka nosa i rozprowadzaj stopniowo na policzki, brodę i czoło.
3. Omijaj brwi i linię włosów bo one też wchodzą w reakcję z samoopalaczem, a efekt często jest trudny do przewidzenia.
4. Nie zapomnij o szyi. Twarz nie powinna się od niej odznaczać.
5. Zadbaj, by samoopalacze do twarzy i ciała były tej samej marki. W przeciwnym razie uzyskasz różne odcienie opalenizny