piątek, 1 kwietnia 2011

Rodzaje peelingów

Peeling to zabieg ożywiający skórę, czasem wystarczy zastosowanie preparatu złuszczającego by cera stała się świeża i promienne.
Zadaniem peelingu jest delikatne usunięcie martwych skórek, co w naturalny sposób pobudza skórę do regeneracji, poprawia jej ukrwienie, wyrównuje koloryt. Wyróżnia się kilka rodzai peelingów, które przeznaczone są do pielęgnacji różnych typów cer:
  • Peelingi mechaniczne to najbardziej popularny rodzaj preparatu złuszczającego, charakteryzujący się cząsteczkami, które poprzez pocieranie złuszczają martwy naskórek. Wśród tych peelingów wyróżnia się preparaty drobno- i grubo-ziarniste. Peelingi drobnoziarniste są delikatniejsze, w związku z tym przeznaczone są do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej. Peelingi gruboziarniste są do skóry normalnej, mieszanej i tłustej. Działają znacznie silniej, głębiej złuszczają naskórek, przez co nie są dobrze tolerowane przez cerę delikatną. Tego typu peelingi to: Galenic Pur peeling, Iwostin Purritin peeling, Vichy krem peelingujący.
  • Peelingi enzymatyczne mają formię delikatnego kremu, który zawiera enzymy, czyli cząsteczki, które rozpuszczają martwy naskórek. Preparat nakłada się na twarz omijając okolice oczu i ust, pozostawiając go od 1 do 5 minut na skórze, a następnie spłukuje się za pomocą letniej wody. Ten typ peelingu przeznaczony jest przede wszystkim bo skóry wrażliwej, alergicznej i naczynkowej, która nie toleruje peelingów mechanicznych. Przy tego typu cerze ważne jest aby preparat jej nie podrażnił, co w przypadku peelingów mechanicznych było by nieuniknione z powodu pocierania drobinkami. Peelingi enzymatyczne są bardzo delikatne, ale i skuteczne. Wśród tego typu peelingów są również takie, które przeznaczone są np. do skóry naczynkowej: Pharmaceris N peeling. Peelingi enzymatyczne polecane są również do pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ ich delikatne działanie nie powoduje rozjątrzania zmian zapalnych i roznoszenia bakterii.
  • Peelingi gommage to połączenie właściwości peelingu enzymatycznego oraz efektu mechanicznego złuszczania, ponieważ obok efektu rozpuszczania martwych cząsteczek naskórka można również w partiach twarzy, które wymagają głębszego złuszczenia poprzez potarcie (zgumkowanie) mocniej zetrzeć naskórek. Dobrane enzymy działają wybiórczo na skórę, doprowadzając do jej łagodnego złuszczenia. W preparatach do peelingu gommage stosuje się najczęściej wyciągi z owoców np. z fig, papai, ananasa. Tego typu peelingi to: Ziaja Sopot Spa peeling gommage wygładzający, Avene peeling.
Stosowanie peelingów jest ważnym elementem pielęgnacji oczyszczającej skórę, ponieważ obok właściwości stymulujących do regeneracji naskórka sprawiają, że cera lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w kremach, czy maseczkach, dlatego po zabiegu złuszczającym warto jest zrobić sobie maseczkę nawilżającą, oczyszczająca czy też ujędrniająca. Pamiętajmy jednak, że złuszczania nie można wykonywać zbyt często, raz w tygodniu przy skórze tłustej, mieszanej czy też normalnej, oraz raz na 2 tygodnie przy skórze wrażliwej i naczynkowej wystarczy.