wtorek, 26 kwietnia 2011

Dobierz wysokość filtra przeciwsłonecznego do swojej skóry

Każda skóra w inny sposób reaguje na słońce, dla tego ważny jest odpowiedni dobór filtra podczas opalania. Na początek należy określić swój rodzaj fototypu. Wyróżniamy 5 fototypów.:
 1. fototym celtycki  blada karnacja skóry,
  Włosy: jasne blond lub rude,
  oczy: jasno niebieskie lub zielone.
  Cera alergiczna, łatwo ulegająca podrażnieniom. Już nieduża dawka słońca wywołuje poparzenia. Bez względu na długość seansu-brak pigmentacji skóry. Jest to oznaką, że osoby o tym fototypie nigdy nie będą brązowe, a więc nie powinny korzystać z kąpieli słonecznej w celu uzyskania opalenizny.
 2. fototyp północnoeuropejski jasna karnacja,
  oczy: niebieskie,
  włosy: jasny lub ciemny blond.
  Już nieduża dawka słońca wywołuje zaczerwienienie skóry, większa - natychmiastowe jej poparzenie. Przy częstych i krótkich seansach występuje jednak pigmentacja skóry. To oznacza, że osoby o tym fototypie muszą bardzo ostrożnie korzystać z dobrodziejstw słońca, a by być brązowe.
 3. fototyp środkowoeuropejskilekko śniada cera raczej,
  oczy: brązowe, szare lub niebieskie,
  włosy: ciemny blond lub brązowe,
  Już nieduża dawka słońca wywołuje zaczerwienienie skóry, większa - natychmiastowe jej poparzenie. Przy częstych i krótkich seansach występuje jednak pigmentacja skóry

   
 4. fototyp południowoeuropejskiŚniada karnacja,
  włosy: ciemne brązowe, czarne,
  oczy: ciemne brązowe, czarne,
  Już nieduża dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry. Bardzo duża odporność własna skóry na poparzenia. Przy tym fototypie można by powiedzieć żartobliwie: hulaj dusza, piekła nie ma. Fantastyczne wręcz skłonności do uzyskania opalenizny nie likwidują jednak efektów postarzanie jej pod wpływem nadmiernych ilości promieni ultrafioletowych.
 5. fototyp północnoafrykański oraz żółty Charakterystyczny dla przedstawicieli rasy żółtej oraz Arabów. Charakterystyczne dla tego typu jest stałe zabarwienie skóry stanowiące bardzo dobrą ochronę przed słońcem.
Aby dobrze dobrać dobrać krem ochronny oprócz określenia fototypu należy wykonać krótki test,. Warto sprawdzić po jakim czasie przebywania na słońcu na skórze pojawia się rumień. Wystarczy swoje obserwacje podstawić pod prosty wzór i wyliczyć jaki filtr będzie najodpowiedniejszy dla skóry aby bezpiecznie przez godzinę przebywać na słońcu :

 SPF = 60 min/ czas po którym występuje rumień
 Jeżeli podczas przebywania na słońcu po 3 minutach na skórze pojawia się rumień należy podstawić pod wzór SPF= 60 min/ 3 min.
Co oznacza że najodpowiedniejszym kremem będzie kosmetyk z filtrem SPF 20.
 Należy jednak pamiętać, że aby zapewnić optymalną ochroną skórze należy powtarzać aplikację.