środa, 16 marca 2011

Pielęgnacjia skóry dzieci i niemowląt

Skóra niemowląt i małych dzieci jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia. Intensywne słońce, mróz  mogą w negatywny sposób wpłynąć na cienką i bezbronną skórę maluchów. 
Zdarza się, że nieodpowiednią pielęgnację skóra staje się  przesuszona i narażona na podrażnienia. Ciało dziecka potrzebuje ok. trzech lat by w pełni dojrzeć. Dzięki właściwej pielęgnacji skóry dziecka możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych i bolesnych podrażnień. Dobór odpowiednich kosmetyków zapewni dziecku zdrową skórę na długie lata.
Kąpiel dla dziecka jest przyjemnością. Niemowlęta nie brudzą się, lecz się pocą., lub  ich cera zwłaszcza pośladki są narażone na odparzenia. Należy kilkakrotnie w ciągu dnia przemywać pupę (pośladki oraz okolice krocza), myć rączki i nóżki oraz twarz.  Kąpiel nie powinna być długa, by skóra nie traciła warstwy lipidowej i nie ulegała wysuszeniu. Do kąpieli dziecka należy używać kosmetyków przeznaczonych dla dzieci:
  • Mydełko lub płyn do mycia - mydełka, zele, płyny do kąpieli dla są stworzone specjalnie dla maluszków. Ich zadaniem jest delikatne usuwanie zanieczyszczeń, kojenie i natłuszczanie skóry. Pozbawione są substancji silnie oczyszczających co czyni je delikatnymi.
  • Emolienty - Stosujemy je jeżeli skóra naszego dziecka jest przesuszona lub ma tendencje do alergii. Dodajemy je do kąpieli nie stosując już mydła. Na naszym rynku preparaty takie dostępne są w aptekach bez recepty, np. Balneum, Oilatum, emolium,
    A-Derma, Avene, Oilan, Atopra, Atoperal itp.
  • Szampon - W pierwszych dniach życia główkę maluszka myjemy codziennie. Dziecko większość czasu spędza w pozycji leżącej, dlatego też główka częściej się poci. Do mycia główki używamy tego samego mydełka, którym myjemy ciało dziecka. Szampon stosujemy dopiero po skończonym pierwszym miesiącu życia.
  • Kosmetyki po kąpieli- kremy i balsamy, oliwki  natłuszczające, które tworzą na skórze dziecka warstwę ochronna, zapobiegają podrażnieniom oraz odparzeniom.
  • preparaty do pielęgnacji miejsc narażonych na odparzenia - Po umyciu i osuszeniu pupy smarujemy ją kremem zapobiegającym odparzeniom, np. Sudocrem lub Linomag. Kremów używamy po każdym myciu i po każdej zmianie pieluszki. Chroni on skórę przed drażniącym działaniem moczu i stolca.
  • Chusteczki pielęgnacyjne - Można nimi oczyszczać okolice pupy przy każdorazowej zmianie pieluszki. W aptekach dostępne są m.in. chusteczki Pampers, Penaten lub Johnson’s baby, Nivea itp.
Do pielęgnacji skóry dziecka używamy tylko tych kosmetyków, które są niezbędne. Jeśli zauważymy podrażnienia na skórze należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Wybierając kosmetyki odpowiednie dla naszego dziecka należy upewnić się czy może on być stosowany u maluchów i czy posiada atest Instytutu Matki iDziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.