wtorek, 1 marca 2011

Mama karmi… Jak pielęgnować piersi w czasie karmienia piersią


Ciąża, poród to ogromny wysiłek dla naszego ciała. Ciało cały czas się zmienia. Zmiany dotyczą zwłaszcza piersi, które nie tylko w czasie ciąży, ale również po porodzie są pełne z powodu przybierającego pokarmu. Odpowiednia pielęgnacja piersi może zniwelować dolegliwości tj. pękanie brodawek, bolesność, które wiążą się z macierzyństwem.
Pomiędzy drugą a siódmą dobą po porodzie występuje nawał pokarmowy, piersi wytwarzają więcej mleka niż malec jest w stanie wypić. Ważne jest by wtedy przystawiać dziecko możliwie często. Gdyby mimo tego zabiegu piersi nadal były bardzo obrzmiałe, twarde i boleśnie wrażliwe na dotyk, można je rozluźnić odciągając niewielką ilość pokarmu. Często dużą ulgę przynosi okład z liści kapusty. Jeśli te zabiegi nie pomagają zostaje tylko poradnia laktacyjna. Na oddziałach położniczych jest pielęgniarka odpowiednio przeszkolona, która udziela informacji nawet telefonicznie, warto to sprawdzić, nie czekając do otwarcia poradni.
Bardzo częsta dolegliwością młodych mam są problemy z pękającymi brodawkami oraz pojawiają się nadżerki. Takie sytuację mogą się pojawiać gdy dziecko ma problem z odpowiednim złapaniem piersi. Maluszek powinien ustami obejmować całą brodawkę.
W chwili gdy ten bolesny problem już nas dotyczy doskonałym rozwiązaniem jest częste wietrzenie piersi, noszenie, TYLKO bawełnianej odzieży, smarowanie pokarmem brodawki i pozostawienie do wyschnięcia, lub zastosowanie odpowiednich maści na bazie lanoliny naturalnie przyspieszające gojenie. Doskonale sprawdzają się Cicaplast firmy La Roche Posay, Avene Cicalfate.