środa, 16 lutego 2011

Rozstępy

Rozstępy to wrzecionowate pasma pojawiające się najczęściej w okolicy pośladków, na brzuchu, udach i piersiach. Na początku mają one postać czerwonych lub fioletowo-różowych pasm. Na tym etapie mamy jeszcze największe szanse by się ich pozbyć. Przyczyną powstawania rozstępów jest nie tylko nadmierne rozciąganie skóry (często występują w przypadku szybkiego przyrostu masy mięśniowej), bardzo często rozstępy powstają jako skutek zmian hormonalnych m.in. w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości lub wzrostu wagi, przyczynić się mogą również leki hormonalne, w tym sterydowe.
Niewątpliwie istotną przyczyną powstawania rozstępów są skłonności genetyczne. Jeśli tylko pojawiają się pierwsze oznaki powstawania rozstępów lub też znajdujemy się w sytuacjach sprzyjających ich tworzeniu (chodzi tu zwłaszcza o okres ciąży, dojrzewania) warto regularnie masować ciało stosując oliwki, olejki, balsamy lub jeden z dostępnych kremów przeciw rozstępom.
Niestety, jeśli rozstępy są duże i pojawiły się dawno podczas intensywnego wzrastania, to pozbycie się ich może być trudne. W tej sytuacji może pomóc lekarz lub kosmetyczka. Lekarze często zalecają przyjmowanie doustnych preparatów zawierających witaminy i mikroelementy. Można zapobiegać natomiast powstawaniu kolejnych i stosować specjalne kremy uelastyczniające skórę.: Vichy action, Elancyl, Flos Lek Slim.
Aby utrzymać osiągnięty efekt, należy potem stale dbać o skórę. Ważne, by robić to wytrwale i systematycznie. Niestety starych zmian rzadko udaje się pozbyć za pomocą kosmetyków. Gdy rozstępy raz się już utworzą, skóra bardzo rzadko odzyskuje dawny wygląd. Powstawaniu rozstępów powinno się przede wszystkim zapobiegać. Odpowiednia pielęgnacja skóry, systematyczna gimnastyka, utrzymywanie właściwej wagi ciała, regularny masaż ciała wilgotną szorstką rękawicą, myjką, gąbką lub prysznicem, może w dużym stopniu zapobiec powstawaniu rozstępów. Po prysznicu można wklepywać w ciało specjalny dla tego celu balsam lub krem. Osoby, które nie mają skłonności do tworzenia się rozstępów, mogą stosować zwykłe kosmetyki do pielęgnacji skóry. Dobrze, gdy w ich składzie jest kolagen, elastyna i niektóre zioła, m.in. arnika, wyciąg ze skrzypu oraz algi morskie. Rodzaj kremu nie jest tak istotny jak sam masaż skóry. Krem jest tylko czynnikiem wspomagającym.

Zobacz również: