poniedziałek, 24 stycznia 2011

Skóra wokół oczu - jak ją pielęgnować?

Skóra wokół oczu jest cieka i delikatna, znajduje się w niej bardzo mało gruczołów łojowych, nie będących w stanie zapewnić odpowiednio grubej bariery ochronnej. Z powodu słabej, naturalnej warstwy ochronnej okolice oczu są szczególnie podatne na działanie różnych szkodliwych czynników takich jak mróz, wiatr, a także promieniowanie słoneczne lub sztuczne źródła światła. Wspomniane czynniki prowadzą do wysuszenia skóry, a w dalszej konsekwencji do jej szybszego wiotczenia i starzenia się.
W ciągu dnia mrugamy około 10 tysięcy razy, co sprawia, że skóra wokół oczu cały czas pracuje. Obok mrugania gestykujemy mimiką zmuszając naszą skórę do nieustannego działania.
Jedną z pierwszych oznak „zmęczenia” i starzenia się skóry wokół oczu jest pojawienie się zmarszczek mimicznych, tak zwanych kurzych łapek. Tworzą się one w kącikach oczu, a ich pojawienie się jest związane właśnie z bogatą mimiką twarzy: uśmiechem, płaczem, zdziwieniem czy zdenerwowaniem.

Wyrazem zmęczenia skóry wokół oczu jest opuchnięcie powiek, którego przyczyna to przede wszystkim gromadzenie się wody w tkankach. Na pogorszenie wyglądu oczu wpływa także pojawienie się pod nimi worków i cieni. Ich przyczyną często bywa brak odpowiedniej ilości snu, a także długotrwała i męcząca praca oraz narażenie na promieniowanie ultrafioletowe.

Współczesna kosmetologia pomaga znacznie opóźnić ich rozwój poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny nawilżać i ujędrniać skórę, wspomagać jej regenerację i minimalizować niekorzystny wpływ czynników środowiska. Przy doborze preparatu odpowiedniego do pielęgnacji skóry wokół oczy należy kierować się potrzebami skóry oraz tym jaki efekt chcemy osiągnąć: aby nawilżyć skórę warto sięgnąć po preparaty nawilżająco natłuszczające takie jak Galenic Aquapulpe, Vichy Aqulia, Pharnaceris A krem. By zwalczać cienie pod oczami oraz opuchnięcia: Iwostin elixine krem na cienie i opuchnięcia pod oczami, Vichy Aqualia Roll-on, La Roche Posay Hydraphase. W celu wygładzenia zmarszczek mimicznych można zastosować: La Roche Posay Activ C, Avene Ystal+. Do skóry dojrzałej polecam: La Roche Posay Redermic +, Vichy Liftactiv CxP, Avene Eluage czy też Pharmaceris Neoscopic.
Przyspieszenie odnowy skóry stymulują preparaty zawierające odpowiednie aminokwasy, niezbędne do odbudowy zniszczonych i starzejących się włókien kolagenowych. Ich regeneracja w widoczny sposób przyczynia się do zmniejszenia ilości i spłycenia powierzchownych zmarszczek skóry. Niezbędną cechą efektywnego preparatu do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia, poprawiającego elastyczność skóry, a w konsekwencji zapobiegającego utracie wody i wysuszeniu skóry, co przyspiesza pojawianie się zmarszczek. Korzystny wpływ ma również działanie witamin A i E, hamujących procesy fotostarzenia się skóry oraz poprawiających miękkość i elastyczność naskórka, a także mikroelementów z wód termalnych, które koją podrażnienia, łagodzą zaczerwienienia i intensywnie wspomagają odpowiednie nawilżenie skóry.
Zobacz podobne: