środa, 5 stycznia 2011

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skórne i zaburzenia barwnikowe występują najczęściej u kobiet i stanowią istotny defekt, który dzięki zabiegom kosmetycznym jest możliwy do zniwelowania a nawet do całkowitego usunięcia.
Zaburzenia barwnikowe mogą być różnorodne. Jednym z najczęsciej występujących zaburzeń w produkcji melaniny jest ostuda. Przebarwienie umiejscawia się najczęściej w okolicach środkowej części twarzy (policzki, nos, broda, usta) oraz wzdłuż żuchwy. Zaburzenia barwnikowe występuje najczęściej pod postacią plam w kolorach opalenizny, osiągając niekiedy barwę ciemnego brązu. Zmiany mają nieregularne i postrzępione granice, jednakże przy tej nieregularności. Przebarwienia powstają w wyniku nadmiernej produkcji barwnika zwanego melaniną, przy jednoczesnej, prawidłowej ilości komórek zwanymi melanocytami (znajdującymi się w dolnej warstwie naskórka), które odpowiadają za produkcję tego właśnie barwnika.
Badania naukowe nad przebarwieniami trwają od lat i wiadome jest, że głównym powodem ich występowania jest promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym za przebarwienia odpowiadają stany hormonalne; ciąża, menopauza oraz różnego typu zaburzenia oraz patologie w organizmie kobiety. Duży wpływ na ich nasilenie ma stosowanie niektórych leków antydepresyjnych, kardiologicznych oraz antybiotyków i leków przeciwbólowych.
Istnieją metody walki z przebarwieniami skóry, wśród nich występują zabiegi:
  • Mikrodermabrazja – zabieg który jest swego rodzaju fizyczno-mechanicznym usuwaniem komórek naskórka, wykorzystując podczas zabiegu kryształki glinu wydmuchiwane i odsysane pod ciśnieniem przez specjalną dyszę lub diamentowe ostrza ścierające.
  • Peelingi – czyli metody chemicznego uszkadzania naskórka, prowadzące do oddzielenia się warstw komórek skóry. Złuszczanie naskórka powoduje usunięcie komórek zawierających melaninę, jednocześnie zwiększając przepuszczalność naskórka, umożliwiając tym samym penetrację substancji wybielających.
  • IPL – czyli intensywne źródło światła, jest zabiegiem, który do walki z przebarwieniami wykorzystuje wiązkę światła o odpowiedniej długości fali. Wiązka takiego światła jest niemal całkowicie pochłaniana wyłącznie przez barwnik ciemnej plamy – melaniną i zostaje zamieniona na ciepło. Poprzez podnoszenie temperatury komórek barwnikowych doprowadza się do ich zniszczenia, dzięki czemu plama zostaje rozjaśniona.
Wszelkie wymienione metody mogą być skuteczne jednakże bardzo ważną kwestią jest profilaktyka. Skórę mającą tendencję do przebarwioeń należy zabespieczać kremami z bardzo wysokimi filtrami ochronnymi, najlepiej SPF 50+, które są w stanie uchronić nas przed zmianami barwnikowymi skóry. Warto również stosować preparaty działające rozjaśniająco, nioweluujące widocznośc przebarwień. Na rynku jest  wiele preparatów skierowanych do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Są  to zarówno kremy na noc jak i kremy na dzień, senum, koncentraty które stopniowo wyrównują koloryt skóry: