wtorek, 14 grudnia 2010

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza niż na reszcie twarzy, znajduje się w niej bardzo mało gruczołów łojowych, nie będących w stanie zapewnić odpowiednio dużej bariery ochronnej. Z tego powodu okolice oczu są szczególnie podatne na działanie różnych szkodliwych czynników takich jak mróz, wiatr, a także promieniowanie słoneczne lub sztuczne źródła światła. Wszystko to prowadzi do wysuszenia skóry w okolicach oczu, a w konsekwencji do jej szybszego wiotczenia i starzenia się.
Skóra wokół oczu jest narażona na nieustanną pracę. Wystarczy wspomnieć, że mrugamy powiekami średnio 10 tysięcy razy dziennie. Jedną z pierwszych oznak "zmęczenia" i starzenia się skóry wokół oczu jest pojawienie się zmarszczek mimicznych, tak zwanych kurzych łapek. Tworzą się one w kącikach oczu, a ich pojawienie się jest związane z bogatą mimiką twarzy: uśmiechem, płaczem, zdziwieniem czy zdenerwowaniem.
Wyrazem zmęczenia skóry wokół oczu jest opuchnięcie powiek, którego przyczyna to przede wszystkim gromadzenie się wody w tkankach np. z niewyspania, zmęczenia lub prztczyn tkwiących w różnych schorzeniach. Na kondycję skóry wokół oczu wpływa także pojawienie się pod nimi worków i cieni. Ich przyczyną często bywa brak odpowiedniej ilości snu, a także długotrwała i męcząca praca oraz narażenie na promieniowanie ultrafioletowe.
Współczesna kosmetologia pomaga znacznie opóźnić ich rozwój poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wokół oczu powinny nawilżać i ujędrniać skórę, wspomagać jej regenerację i minimalizować niekorzystny wpływ czynników środowiska. Przyspieszenie odnowy
skóry stymulują preparaty zawierające odpowiednie aminokwasy, niezbędne do odbudowy zniszczonych i starzejących się włókien kolagenowych. Ich regeneracja w widoczny sposób przyczynia się do zmniejszenia ilości i spłycenia powierzchownych zmarszczek skóry. Niezbędną cechą efektywnego preparatu do pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu jest zapewnienie odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia, poprawiającego elastyczność skóry, a w konsekwencji zapobiegającego utracie wody i wysuszeniu skóry, co przyspiesza pojawianie się zmarszczek. Korzystny wpływ ma również działanie witamin A i E, hamujących procesy fotostarzenia się skóry oraz poprawiających miękkość i elastyczność naskórka, a także mikroelementów z wód termalnych, które koją podrażnienia, łagodzą zaczerwienienia i intensywnie wspomagają odpowiednie nawilżenie skóry.
Kremy do pielęgnacji skóry wokół oczu:
  1. Dermedic Hydrain krem nawilżajcy do pielęgnacji skóry wokół oczu w każdym wieku;
  2. La Roche Posay Hydraphase krem intensywnie nawilżajacy i rozjaśniający cienie wokół oczu;
  3. Vichy Aqualia Roll -on żel nawilżający wygładzajacy zmarszczki związane  z odwodnieniem skóry oraz zmniejszjący opuchnięcia wokóó oczu;
  4. Avene Ystal + krem na zmarszczki mimiczne pod oczy do stosowania od 25 roki życia;
  5. Iwostin Elixine serum na cienie i worki pod oczami;
  6. Galenic Biophycee krem pod oczy ujędrniający na bazie wyciągu z niebieskich alg słodkowodnych;
  7. Vichy Neovadiol contur krem zarysowujący kontury oczu i ust silnie ujądrniajacy i wygładzajacy zmarszczki do stosowania około 50 roku żyia.