czwartek, 16 grudnia 2010

Odżywianie skóry


Nawilżona skóra to piękna skóra. Cera z odpowiednim poziomem nawilżenia jest jędrna, bardziej odporna na czynniki zewnętrze oraz wolniej się starzeje.
Skóra człowieka składa się w 70 % z wody, co oznacza, że stanowi podtawę pielęganacji.
Woda zawsze przenika tam gdzie jest jej mniej, czyli ze skóry właściwej do wierzchnich warstw naskórka, nie oznaczo to jednak że skóra sama reguluje sobie poziom nawilżenia, zdecydowanie należy jej pomagać aby unikąć np. uczucia ściągnięcia naskórka, łuszczenia czy zmarszczek związanych z odwodnieniem skóry.
A oto kilka wskazówek w jaki sposób odżywić skórę:
  1. Pijąc duże ilości wody nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb skóry. Naskórek to skomplikowana struktura, która do odpowiedniego nawilżenia potrzebuje również witamin: A i E oraz odpowiednich tłuszczy. Witamina A przyśpiesza odnowe komórkową, natomiast wit. E ochrania skórę przed wolnymi rodnikami. W codziennej diecie nie powinno więc zabraknąć produktów bogatych w witaminy np. brokuły, pomidory, kiełki, oleje, ryby morskie.
  2.  Aby skóra była jędrna i elastyczne należy dostarczyć organizmowi wit. C i aminokwasów, które zwiększają szybkość syntezy kolagenu i elastyny, czyli włókien które odpowiadają za jędrność.
  3. Najbardziej od naskórka oddalona jest tkanka podskórna, która zbudowana jest z tkanki łącznej oraz komórek tłuszczowych. Pomiędzy mimi znajdują się naczynia krwionośne, gruczoły potowe poraz włóka nerwowe. Aby dostarczyć skórze składaników odżywczych najpierw należy dostarczyć je tkance podskórnej. Najszybciej można to zrobić stosując preparaty witaminowe oraz mineralne:
  • Olej z lnu zlocistego - dostarcza kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy, które uszczelniają błony komórkowe, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami. Poprawia wygląd skóry w ciągu 2-3 tygodni;
  • Capivit A+E jest żródłem retinolu (wit. A), oraz wit. E. Preparat zwalnia procesy starzenia się skóry i ,wyłapuje wolne rodniki;
  • CLA sprężysty kwas linolowy, wymienia kwasy tłuszczowe w tkance podskórnej (odchudza ją), zwiększa obieg linfy i składników odżywczych;
  • Kolagen dostarcza aminokwasy do budowy włókien kolagenowych, wspiera syntezę kolagenu i elastyny utrzymując ich strukturę i nawilżenie.
Warto przeczytać: