środa, 8 grudnia 2010

Naczynkowość skóry i jej pielęgnacjaNaczynkowość skóry to jeden z częstszych problemów jakie dotyczą skóry zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zaczerwienienie, stały lub napadowy rumień, uczucie gorąca, widoczne gołym okiem siateczki naczyń krwionośnych oraz wrażliwość  cery to wstydliwe i krępujące oznaki naczynkowości skóry.
Cera naczynkowa  jest bardzo wrażliwa, często reagującą pieczeniem, swędzeniem, oraz zaczerwienieniem, które w zależności od zaawansowania naczynkowości może mieć postać napadową lub trwałą.  Rumień  występują najczęściej na policzkach, brodzie i w okolicy nosa. Jest to efekt podrażnionych, kruchych naczynek krwionośnych, które m. in. pod wpływem negatywnych czynników zewnętrznych pękają . Rumień  może wzmocnić się  pod wpływem wypicia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, czy na skutek spożywania ostrych potraw. Duży wpływ na tego typu problemy mają uwarunkowania genetyczne.
Zapobieganie pękaniu naczyń krwionośnych ma ogromne znaczenie, należy unikać wystawiania skóry bezpośrednio na promienie słoneczne oraz pobytów w solariach.  Aby dodatkowo nie podrażniać i nie osłabiać, należy unikać mycia twarzy w gorącej wodzie.
Cerę naczynkową należy traktować bardzo delikatnie. Warto unikać stosowania peelingów mechanicznych ponieważ podrażniają naczynka i w efekcie wywołują podrażnienie skóry oraz rumień.
Substancjami korzystanie wpływającymi na cerę naczynkową są min. zmniejszająca kruchość naczyń rutyna, wyciąg z arniki górskiej, który redukuje zaczerwieniania oraz wspomaga krążenie krwi, ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który doskonale uelastyczniania ścianki naczyń. Nie mniej ważne są witaminy takie jak: chroniąca przed pękaniem naczynek witamina PP, oraz uszczelniająca naczynka witamina C.
Rozszerzone naczynka mogą pojawić się przy każdym typie cery, ale na tą dolegliwość najbardziej narażona jest cienka i wrażliwa cera.
W doborze kosmetyków do cery naczynkowej należy również kierować się typem skóry. Przy cerze mieszanej dobrze sprawdzają się kosmetyki do mycia w formie delikatnego żelu (Eucerin żel oczyszczający do skóry zaczerwienionej, Pharmaceris N kojący żel myjący,  La Roche Posay Rosaliac żel). Doskonale oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju.
Przy cerze suchej warto wypróbować (Pharmaceris N mleczko, Floslek mleczko, Avene łagodne mleczko), bądź płyny micelarne (La Roche Posay PH, Avene, Bioderma, Iwostin Capilin płyn micelarny). Po umyciu żelem czy mleczkiem należy zastosować tonik do cery wrażliwej lub naczynkowej (Dermedic Angio Expert tonik; Pharmaceris N tonik kojący, Floslek Capilin tonik, Avene tonik kojący).
Ze względu na niekorzystny wpływ promieni słonecznych na naczynka dobierając krem na dzień trzeba zwrócić uwagę na to czy kosmetyk zawiera filtr UV, który ochroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieni (Iwostin Capillin SPF20, Eucerin na naczynka).
Przy cerze mieszanej należy wybierać kremy o lekkiej konsystencji, ponieważ nie będą powodowały błyszczenia się skóry (Rosaliac XL Legre, Antirougeurs Legre). Na noc najlepiej zastosować krem odżywczy lub nawilżający bez filtra, ponieważ filtr zbyt obciąża skórę, nie pozwalając na nocny odpoczynek (Eucerin krem na noc, Pharmaceris N odżywczy, Avene Diacneal, Avene Cold cream).
Ciekawe artykuły o podobnej tematyce:
  1. Cera naczynkowa - jak o nią dbać?
  2. Cera naczynkowa
  3. Naczynkowość skóry
  4. Cera - naczynkowa jak ją pielęgnować?