wtorek, 14 grudnia 2010

Demakijaż i oczyszczanie cery

Oczyszczanie i demakijaż mają duży wpływ  na kondycję skóry. Odpowiednie oczyszczanie skóry stanowi podstawię pielęgnacji. Skórę należy oczyszczać się  dwa razy dziennie. Rano należy zmyć warstwę kremu nocnego, sebum i pot,  wieczorem natomiast usunąć zanieczyszczenia, które osadziły się na skórze oraz makijaż. Takie podstawowe zabiegi  stanowią część pielęgnacji poprzedzającej nałożenie kremu.

Oczyszczanie skóry należy rozpocząć od demakijażu. Do usunięcia makijażu kolorowego bardzo dobrze  nadają się mleczka i śmietanki do demakijażu, które doskonale oczyszczają skórę z  wszystkich kosmetyków (Pharmacers A śmietanka, Flos Lek hipoalergiczne mleczko, Iwostin mleczko nawilżające, La Roche - Posay Toleriane mleczko, Vichy mleczko d skóry suchej lub mieszanej). Nie wszyscy  jednak lubią i tolerują  tłustą warstwę jaka pozostawia na skórze po użyciu mleczka. Zastąpić je można np.płynami micelarnymi, które posiadają wodnistą konsytuacją i doskonale usuwają makijaż (Iwostin, Pharmaceris, Bioderma, Avene, La Roche - Posay, Vichy). Ważne by dobrze dobrać preparat do demakijażu. Skóra po umyciu powinna odczuwać komfort, jeżeli ściąga, szczypie, jest szorstka, zaczerwieniona należy zmienić kosmetyk.

Resztki makijażu, zanieczyszczeń należy usunąć żelem do mycia twarzy, jeżeli  skóra toleruje wodę, ponieważ zdarzają się reakcje alergiczne np. skóra atopowa, która może źle reagować na wodę z kranu. Nie należy jednak unikać wody jeżeli nie jest to konieczne.
Żel należy dobrać do typu cery. W przypadku skóry suchej i wrażliwej oraz naczynkowej powinien ją ukoić i delikatnie nawilżyć. Łojotokową, skłonną do zaskórników powinien oczyszczać z nadmiaru sebum i złuszczać martwe cząsteczki naskórka (La Roche-Posay Effaclar, Bioderma Sebium, Eucerin DermoPurifyer, Iwostin Purritin). Nie należy jednak nadużywać środków wysuszających.
Dużą rolę odgrywa tonizacja. Stanowi ona początek nawilżenia, tworzy bazę pod krem i zwiększa transportowanie składników aktywnych w głąb naskórka. Tonik poprawia odczyn pH umytej skóry, czyli  lekko kwaśny co przywraca barierę ochronną skórze, może również działać antybakteryjnie. Zamiast toniku zaleca się również stosowanie wody wody termalnej, którą po rozpyleniu powinno się delikatnie wklepać w skórę płatkiem kosmetycznym.
Zasady mycia i oczyszczania skóry zależą jednak od potrzeb i rodzaju skóry, należy stosować je indywidualnie by wspomóc, a nie zaszkodzić skórze.